Vinene i afsnittet er skænket af Løgismose https://www.loegismose.dk/
Smagekasse med 40% rabat https://www.loegismose.dk/produkter/vin-for-begyndere-smagekasse/85795/
……………….
I dagens afsnit skal vi til Bordeaux og smage merlot fra Saint-Émilion og Pomerol. Og fra den danske vinmager Peter Sisseck. Det er alle tre vine med en helt utrolig dybde og smagsintensitet. Man skal virkelig huske at drikke Bordeaux!
Merlot-druesorten fortjener mere opmærksomhed end den får og derfor kommer vi i afsnittet i dybden med druen – hvordan smager den og hvad er dens historie?
Vi går i dybden med Saint-Emilion og Pomerol – helt ned i jordbunden selvfølgelig.
Vi snakker også klassifikationer og hvilken mentalitetsændring og omlægning af markarbejde der foregår i Bordeaux i disse år.
Til slut snakker vi om verdens vinforbrug og afsætning af vin. Hvad handler det om, hvem rammer det og hvorfor er der overflod af vin i disse år?
Kort over Bordeaux https://media.winefolly.com/bordeaux-wine-map-by-wine-folly.jpg
Vi smager på
1) Château Laroque, Saint-Emilion, 2020https://www.loegismose.dk/produkter/chateau-laroque/81482/
2) Château Rocheyron, Sisseck, Saint-Emilion, 2022https://www.loegismose.dk/produkter/chateau-rocheyron–peter-sisseck–oko/83007/
3) Clos du Clocher, Pomerol, 2020https://www.loegismose.dk/produkter/clos-du-clocher/79309/
…………………
Køb vores nye bog “Bobler for begyndere og øvede” her: https://www.saxo.com/dk/bobler-for-begyndere_bog_9788773396568
Eller vores bog om vin her: https://www.saxo.com/dk/vin-for-begyndere_bog_9788773391303
Støt Vin for begyndere podcast her https://vinforbegyndere.10er.app/
Besøg os på Facebook og Instagram, hvor man kan se billeder af vinene og få tips til vin og mad sammensætning.
https://www.facebook.com/vinforbegyndere
https://www.instagram.com/vinforbegyndere
Web: https://www.radioteket.dk/
Kontakt: radioteket@radioteket.dk
Musik: Jonas Landin
Lyt vores bog som lydbog her:
Køb den her https://www.saxo.com/dk/vin-for-begyndere-og-oevede_lydbog_9788773397374